Güçlü Bir Dijital Platform İçin Sızma Testi Yapan Firmalar

 Güçlü Bir Dijital Platform İçin Sızma Testi Yapan Firmalar

Bir kuruluşun web ve ağ sistemleri dışarıya açılan dijital penceresi anlamındaki en önemli vitrinlerinden birisidir. Bu vitrinin dışarıdan etkiler ile zorlanmaması, kapısının açılmaması ve davetsiz misafirleri kabul etmemesi gerekir. Bu durumda sızma testi yapan firmalar koruyucu bir yapı sağlamak için daha güçlü bir dijital platform elde etme konusunda yardımcı olurlar.

Düşünün ki hiçbir davetsiz misafir veya kanunsuz iş yapan herhangi birisi çok iyi bir şekilde kilitlenmiş ve güvenli bir kapıyı açmaya çalışmayacaktır. Elbette güvenliği düşük ve kolayca açılabilecek kapılara saldırmaya çalışacaktır. Dijital platformlarda da güvenlik açıkları bu konuda hırsızların fiziki kapılarda gördüğü açıklara benzemektedir. Bu açıklar sistemde tehlikeler oluştururken, bu tehlikeleri azaltmak için de sızma testi yapan firmalar üzerinden hizmet almak gerekir.

Günümüzde sızma testi yapan firmalar şirket web sayfanızın karşılaşabileceği ihlal durumlarının önüne geçmek ve bulunan güvenlik kontrollerini daha güçlü bir hale getirmek için hizmet verirler. Bu çerçevede penetrasyon testi yapan firmalar özel ağ altyapısı ve uygulamalarını hedef dahilinde bulunduran çok aşamalı bir saldırı planını testten geçirerek, açıkları ve güvenlik sorunlarını görmeye çalışır.

Sızma Testi Yapan Firmalar Ne Zaman Devreye Girer?

Bir şirket web sayfası ile ilgili sızma testi yapan firmalar belli noktalarda devreye girecektir. Çünkü sızma testi ile ilgili ihtiyaçlar belirli durumlarda ortaya çıkar. Örneğin, bazen denetleyici makamlar düzenli bir şekilde analiz ve değerlendirme taleplerinde bulunabilir. Ayrıca yeni bir ağ altyapısı sağlandığında veya platform üzerine yeni uygulamalar eklendiğinde de yeniden sızma testi yapılması gerekebilir.

Genellikle altyapı ve uygulamalar kapsamında yeni güncelleştirmeler sağlandığında veya değişimler gerçekleştirildiğinde, penetrasyon testi yapan firmalar devreye girmelidir. Fiziki anlamda düşünüldüğünde ise sızma testi yapan firmalar yeni bir ofise taşındığınızda, politika değişimleri gerçekleştirdiğinizde ve bilişim teknolojileri açısında değişimler yaşadığınızda sizlere hizmet vermek için hazır olacaktır.

Bugün Türkiye’de sızma testi yapan firmalar arasında birçok önemli ve güvenilir platform bulunmaktadır. Bu konuda SecroMix bir örnek olmak ile birlikte verdiği sızma testi hizmet türleri arasında istemci tarafı güvenlik testi, fiziksel güvenlik testi veya uzaktan erişim güvenlik testi gibi farklı kategoriler bulundurmaktadır. Bu testler sayesinde mevzuata uygunluk, maliyetlerden kaçınma ve güvenlik açıklarını görme gibi avantajlar elde edilebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın