Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kat Yüksekliği Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Kat Yüksekliği Nedir? Neye Göre Belirlenir?

haber haber -
35 0

Bir binanın zemin döşemesi ile hemen üstündeki katın zemin döşemesi arasındaki mesafeye temel yüksekliği denir. Bu yüksekliğe zemin döşemesinin kalınlığı da dahildir. Farklı inşaat türleri için temel yükseklikleri değişebilir. Bu nedenle tanıma çok dikkat edilmelidir. Taban yüksekliğinden taban kalınlığının çıkarılması, yani bir katın taban döşemesinden aynı katın tavanına kadar olan yükseklik, iç yüksekliği verir.  Bu yükseklik normal katlar için 2,60 m’den az olmamalıdır. Ancak bodrumlarda, geçitlerde ve müştemilatlarda 2.40 m’ye kadar düşürülebilir.

İzin Verilen Maksimum Kat Yüksekliği Nedir?

İzin verilen maksimum ve minimum kat yükseklikleri inşaat alanının durumuna bağlı olarak değişebilir. Örneğin blok veya sıra ev olarak kullanılacak binalarda birinci kat yüksekliği 3.50 metreyi geçemez.

Bu binalarda standart katlarda kat yüksekliği 3.00 metreyi geçemez. Ancak birinci katlarında ticari kullanım olan binalarda birinci kat yüksekliği 4.00 metre olabilir. Sonuç olarak, blok veya ek binalarda maksimum kat yüksekliği birinci katta 4.00 metre, normal katlarda 3.00 metre olarak belirlenmiştir. Münhasıran konut amaçlı kullanılan ayrık kat planlı binalarda birinci katın azami yüksekliği 4.00 metre, normal katların yüksekliği ise 3.80 metre olabilir. Ticari kullanıma izin verilen binalarda birinci kat 5.50 metre yüksekliğe kadar çıkabilir. Normal katlar 3.80 metrede kalır. Bu ölçüler mümkün olan maksimum ölçülerdir, ancak binalar imarla belirlenen bina yükseklikleri ile sınırlıdır.

Hazırlanan Projeler Son Derece Önemlidir

Bu nedenle projelerin hazırlanmasında bina yüksekliği ve kat adedinin binanın kat yüksekliği ile uyumlu olması gerekmektedir. Yüksek katlı binalarda oluşturulan tesisat katlarının yüksekliği normal kat yüksekliğini geçmemelidir. Bina yüksekliği hesaplanırken 60.50 metreden yüksek binalarda tesisat kat yüksekliğinin 2.00 metresi dikkate alınmaz.

Okul, yurt ve sağlık tesisi gibi binalarda kat yüksekliği 3.00 metreden az olamaz. Kamu binaları ve özel mimari özelliklere sahip binalardaki kat yükseklikleri kendi iç yönetmeliklerinde tanımlanmıştır.

Kaynak: https://flashaber24.com/5-katli-bina-kac-metre/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir