Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf İstifa Edecek

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf İstifa Edecek

haber haber -
30 0

Hamza Yusuf, Güven Oylamasından Destek Alamayacak

İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Hamza Yusuf’un, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Yusuf’un İstifasının Ardındaki Gelişmeler

The Times gazetesinin haberine göre, Yusuf, görevinin artık sürdürülemez olduğu sonucuna vararak istifa etmeye hazırlanıyor. Üst düzey SNP isimlerine göre, Yusuf’un güven oylamasından sağ çıkamayacağına karar verdiği ve istifa etme noktasına geldiği iddia ediliyor.

Parti içinden bir kaynak, “Hamza ülke ve parti için en iyisini bildiğini düşünüyor. O bir parti adamı ve bu yüzden başka birinin liderlik yapması gerektiğini anlıyor” şeklinde konuştu.

Geçmişteki Liderlik Başarısı

Hamza Yusuf, eski İskoçya Bölgesel Başbakanı ve SNP lideri Nicola Sturgeon’ın yerine geçerek 29 Mart’ta görevine başlamış ve “İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı” olmuştu.

Yusuf’un istifası, SNP ile İskoçya Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasının sona ermesinin ardından gelirken, bu hağfta iki güven oylamasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

İlgili Yazılar