Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Gürcistan’da Yasa Tasarısı Protestoları: Göstericilerle Güvenlik Güçleri Arasında Arbede

Gürcistan’da Yasa Tasarısı Protestoları: Göstericilerle Güvenlik Güçleri Arasında Arbede

haber haber -
29 0

Gürcistan’da Yasa Tasarısı Protestoları Başladı

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi tarafından parlamentoya sunulan “yabancı etkinin şeffaflığı” konulu yasa tasarısına karşı protestolar devam ediyor.

Göstericilerin Talepleri ve Eylemleri

Başkent Tiflis’te binlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı’ndan parlamento binasına yürüyerek yasa tasarısını protesto etti. Göstericiler, AB ve Gürcistan bayrakları taşıyarak yasa tasarısına karşı sloganlar attı.

Arbede ve Polis Müdahalesi

Göstericilerin parlamento binası önünde hükümetin düzenleyeceği etkinliğe müdahale etmek istemesi üzerine polis ile arbede yaşandı. Polis, biber gazı kullanarak müdahalede bulundu ve binanın çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Yasa Tasarısının İçeriği ve Tartışmalar

Yasa tasarısı, Gürcistan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yabancı finansmanlarıyla ilgili şeffaflık sağlamayı hedefliyor. İktidar partisi yasa tasarısını “yabancı ajanlar” konusunda düzenlemeler içerdiği için destekliyor, muhalefet ve bazı STK’lar ise tasarının yabancı etkileri kısıtlama amacı taşıdığını iddia ediyor.

Sonuç

Gürcistan’da yabancı etkinin şeffaflığı konulu yasa tasarısına karşı düzenlenen protestolar ve yaşanan arbede, ülkede siyasi gerilimi artırmış durumda. Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının çözümü için yapılacak görüşmeler ve uzlaşma çabaları önem taşıyor.

İlgili Yazılar