Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Mısır ve Hamas Arasında Ateşkes Görüşmeleri Devam Ediyor

Mısır ve Hamas Arasında Ateşkes Görüşmeleri Devam Ediyor

haber haber -
40 0

Hamas Heyeti, Kahire’den Ayrıldı

Al Qahera News televizyon kanalının haberine göre, Hamas heyeti Kahire’den ayrıldı ve Mısır’ın ateşkes önerisine yazılı yanıtla geri döneceği belirtildi. Ancak detaylı bilgiler paylaşılmadı.

Ateşkes Teklifinin Detayları

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Mısır ve Hamas arasındaki ateşkes teklifi, Tel Aviv’in tahminlerine göre 134 İsrailli esirin 3 aşamada serbest bırakılmasını içeriyor. İlk aşamada 33 esirin, diğerlerinin ise 10 hafta arayla 2 aşamada serbest bırakılması planlanıyor.

İsrail’in Taahhütleri ve Hamas’ın Talepleri

Hamas’ın her İsrail askeri için 50 esir, her sivil için ise 30 esir serbest bırakılmasını talep ettiği belirtiliyor. İsrail’in Refah şehrine kara saldırısı hazırlıklarını durdurmayı ve bir yıl boyunca tam ateşkesi sağlamayı taahhüt ettiği, bu süre içinde Filistin devleti kurma çalışmalarını destekleyeceği ifade ediliyor.

Gazze’deki Durum ve Uluslararası Müdahale Çağrıları

7 Ekim 2023’ten bu yana süren İsrail saldırılarında 34 binden fazla Filistinli hayatını kaybederken, 77 binden fazla yaralı bulunuyor. Sağlık sistemi zor durumda ve 1,9 milyondan fazla Filistinli zorla göç ettirildi. Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail’in saldırıları devam ediyor.

İlgili Yazılar