Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İngiltere’nin Ruanda Planı Kapsamında Sığınmacıya Ödeme Yapıldı

İngiltere’nin Ruanda Planı Kapsamında Sığınmacıya Ödeme Yapıldı

haber haber -
37 0

İngiltere’den Gönüllü Bir Sığınmacıya Ruanda’ya Gitmesi İçin Ödeme

Geçen hafta yasalaşan Ruanda Planı çerçevesinde, Afrika kökenli bir sığınmacı, gönüllü olarak Ruanda’ya gitmeyi kabul etti. Sığınmacıya, sığınma talebi reddedilmesine rağmen Ruanda’ya gitmesi karşılığında 3 bin sterlin (yaklaşık 120 bin lira) yardım parası verildi. Kabul eden sığınmacı, pazartesi günü tarifeli uçakla Ruanda’ya gönderildi.

İngiltere ve Ruanda Arasındaki Gönüllülük Esasları

Afrika kökenli sığınmacının Ruanda’ya gönderilme işlemi, Ruanda Planı’nın öngördüğü gönüllülük esaslarına uygun olarak gerçekleştirildi. Bu plan çerçevesinde ülkeye sınır dışı edilemeyen kişiler, “güvenli ülke” kabul edilen Ruanda’ya gönderilecek.

Politikacıların Değerlendirmeleri

İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, bu durumu eleştirerek, gelecek 5 yılda sığınmacıya yemek ve barınma için yapılan harcamaları sorguladı. Eski UKIP lideri Nigel Farage ise, bu durumu eleştirenler arasında yer aldı ve sığınmacılara yapılan ödemelerin yanlış olduğunu savundu.

İngiltere, diğer ülkelerle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde sığınmacılara ödemeler yaparak düzensiz göçü engellemeyi hedefliyor. Bu kapsamda Ruanda ve Arnavutluk gibi ülkelerle yapılan anlaşmalarla sığınmacılara geri dönüş karşılığında ödemeler yapılmaktadır.

İlgili Yazılar