Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Türkiye-Özbekistan İlişkileri Yükselişte

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Türkiye-Özbekistan İlişkileri Yükselişte

haber haber -
33 0

Yılmaz, DEİK-DTİK İş Dünyasıyla Buluşma Programı’na Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi ziyareti kapsamında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)-Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen İş Dünyasıyla Buluşma Programı’na katıldı.

İki Ülke Arasındaki Ekonomik İlişkiler

Yılmaz, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin çok üst düzeyde olduğunu vurgulayarak, tarihi ve kültürel bağların son derece derin olduğunu belirtti. İki ülke arasında dostluğun ötesinde kardeşlik hukuku olduğunu dile getiren Yılmaz, ekonomik ve ticari ilişkilerde kazan-kazan prensibiyle hareket ettiklerini ifade etti.

Yatırımlar ve Ticaret Hacmi

Yılmaz, Türkiye’nin Özbekistan’da doğrudan yatırımlarının 1,5 milyar dolara ulaştığını, her geçen yıl bu rakamın arttığını belirtti. Özbekistan’daki Türk firmalarının tekstil, enerji, finans, sigortacılık, metal gibi birçok alanda faaliyet gösterdiğini söyledi. Ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar doları aştığını ve liderlerin belirlediği 5 milyar dolarlık hedefe yaklaşıldığını ifade etti.

Gelecek İçin Öngörüler

Yılmaz, tercihli ticaret anlaşmasının yürürlüğe girdiğini ve her geçen yıl bunu genişletmek için çalışacaklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde şirketlerin yatırımlarını artırarak devam etmelerini beklediklerini ifade eden Yılmaz, Türk firmalarının Özbekistan’da önemli projelere imza attığını ve bu alandaki işbirliklerinin artarak devam ettiğini vurguladı.

İlgili Yazılar