Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Devletin Harcamaları Artıyor: Bütçe Analizi

Devletin Harcamaları Artıyor: Bütçe Analizi

haber haber -
27 0

Devlet Harcamaları ve Bütçe Açığı

Devletin bu yıl öngörülenden 1 trilyon 152 milyar lira daha fazla harcama yapması bekleniyor. Bütçe açığının 783 milyar lira artması hesaplanıyor. TEPAV analizine göre, bütçe açığının yıl sonunda 783.8 milyar TL’yi aşabileceği uyarısı yapıldı.

Bütçe Açığı ve Öngörüler

TEPAV raporuna göre, önlem alınmazsa yıl sonunda bütçe açığının 11 trilyon 89 milyar liraya yükselebileceği ve 2024 yılında milli gelire oranının yüzde 8.3’e çıkabileceği belirtildi. 12 trilyon lirayı aşabilecek olan bütçe harcamalarında artış gözlemleniyor.

Vergi Gelirleri ve Harcamalar

TEPAV analizine göre KDV tahsilatındaki yüzde 215’lik artış dikkat çekiyor. Toplam bütçe gelirlerinde 369 milyar liralık bir artış bekleniyor. Bu durum, 1 trilyon 152 milyarlık ilave harcamaya rağmen bütçe açığının 783 milyar lira olarak kalmasını sağlayacak.

Merkez Bankası ve Zararlar

TEPAV raporunda, Kur Korumalı Mevduat’ın Merkez Bankası’na yüklenmesinin 818.2 milyar liralık zarara neden olduğu belirtilmektedir. Likidite genişlemesiyle kurların yükseldiği ve enflasyonun arttığı vurgulanmaktadır. Merkez Bankası’nın Hazine’ye yaptığı kâr payı ve ihtiyat akçesi ise raporda yer almaktadır.

İlgili Yazılar