Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Yunanistan’da 2023 Sıcaklık Rekorları ve Orman Yangınları

Yunanistan’da 2023 Sıcaklık Rekorları ve Orman Yangınları

haber haber -
27 0

Yunanistan Meteoroloji Dairesi Raporuna Göre Nisan Ayı Sıcaklık Rekorları

Yunanistan Meteoroloji Dairesi’nin 2010’dan itibaren yaptığı gözlemlere göre, bu yılın nisan ayında Tesalya, Mora Yarımadası ve Ege adalarında ortalama sıcaklıklar son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Tesalya ve Kuzey Yunanistan’da nisan sıcaklıkları mevsim normallerinin 3 derece üzerine çıkarken, Ege adaları için bu rakam ortalama 2,4 derece oldu. Ayrıca, Tinos, İskeçe ve Tirhala (Trikala) kentlerinde sıcaklıklar 25 gün boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyretti.

Orman Yangınları ve Hasar

Haziran 2023’te Yunanistan’da rekor sıcaklıkların görüldüğü ve nem oranının düşük olduğu bir dönemde çok sayıda orman yangını çıkmıştı. Ülke, 15-31 Temmuz tarihleri arasında çıkan 7 büyük orman yangınında 470 bin dönüm ormanlık alanın kül olduğu acı bir gerçekle karşılaştı. Bu yangınlar, ülkenin doğal yaşamı ve ekosistemi üzerinde ciddi zararlara yol açmıştı.

Yunanistan, iklim değişikliğinin etkilerini net bir şekilde hisseden ülkelerden biri olarak, sıcaklık artışlarının getirdiği risklere karşı önlemler almak zorunda. Orman yangınlarının kontrol altına alınması ve doğal yaşamın korunması için daha etkili politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

İlgili Yazılar