Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verileri ve Piyasa Etkisi

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verileri ve Piyasa Etkisi

haber haber -
26 0

Tarım Dışı İstihdam Artışı Beklentilerin Altında

ABD’de nisan ayında tarım dışı istihdam artışı, Reuters anketine katılan ekonomistlerin beklentilerinin altında kalarak 175 bin oldu. Geçen ay 303 bin olarak açıklanan veri ise 315 bin seviyesine revize edildi.

İşsizlik Oranı Yükseldi

ABD Çalışma Bakanlığı, nisan ayında işsizlik oranının yüzde 3,9’a yükseldiğini açıkladı. Geçen ayki oran yüzde 3,8 olarak açıklanmıştı.

Ortalama Saatlik Ücretlerdeki Değişim

ABD’de ortalama saatlik ücretler nisan ayında yüzde 0,2 artış gösterdi. Beklentiler ise yüzde 0,3 artacağı yönündeydi. Yıllık bazda ise ortalama saatlik ücretlerdeki artış yüzde 4,1 seviyesinden yüzde 3,9 seviyesine geriledi.

Piyasa Etkisi

Veri sonrasında altın, hisse senetleri ve kripto para birimlerinde yükseliş görüldü. Ons altın 2 bin 294 seviyesinden 2 bin 320 dolara, Bitcoin ise 59 bin 153 dolar seviyesinden 60 bin 526 dolara yükseldi. ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) ilk faiz indirimi beklentisi kasım ayından eylül ayına çekilirken, ABD’de S&P 500 ve Nasdaq hisse senedi endeksinde vadeli işlemlerde yüzde 1’in üstünde artış yaşandı. ABD’de 2 ve 10 yıllık hazine tahvil faizlerinde ise veri sonrasında düşüşler kaydedildi.

İlgili Yazılar