Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq’tan Açıklamalar

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq’tan Açıklamalar

haber haber -
39 0

Refah’taki Durum

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Refah’ta sadece 3 hastanenin kısmen faaliyet gösterdiğini belirtti. Haq, olası bir saldırı durumunda bu hastanelerin de işlevsiz hale geleceği ve toplu kıyıma yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell’ın ise bölgedeki 600 bin çocuğun ya hasta, ya yaralı ya da aç olduğunu bildirdiğini ifade etti.

Ürdün’den Gelen İnsani Yardımlar

Haq, Ürdün’den gelen insani yardımları taşıyan konvoyun Batı Şeria’da siviller tarafından saldırıya uğradığını ve zarar gördüğünü aktardı. Konvoyun daha sonra Gazze’ye ulaştığını belirten Haq, silahlı bir grup tarafından yanlış bir tesise yönlendirildiğini ancak bu iletişim hatasının hemen düzeltildiğini ve yardımların dağıtımının devam ettiğini açıkladı. Yerel yetkililerin konvoylara saygılarını teyit ettiklerini dile getirdi.

Yahudi Yerleşimcilerin Saldırısı

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrailli Yahudi yerleşimcilerin Gazze’ye giden insani yardım konvoylarına yönelik saldırısını kınadığını belirtmişti. Sosyal medyada yayınlanan videolarda, yardım tırlarının saldırıya uğradığı ve bazı eşyaların zarar gördüğü görülmüştü.

İlgili Yazılar