Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Almanya’da Bir Şehirde Minareden İlk Kez Ezan Okundu

Almanya’da Bir Şehirde Minareden İlk Kez Ezan Okundu

haber haber -
27 0

Krefeld Yunus Emre Camii’nde Ezan Sevinci

Almanya’nın Krefeld şehrinde bulunan Yunus Emre Camii’nde minareden yükselen ezan sesi, Müslümanlar arasında büyük sevinç ve heyecan yarattı.

Kentte Bir İlk Olarak Tarihe Geçti

Köln kentinden sonra Krefeld şehrinde de minareden dışarıya ezan okunmasına Krefeld Belediyesi tarafından onay verildi. Yaklaşık 25 bin Müslüman’ın yaşadığı Krefeld’de minareden ezan okunması kentte bir ilk olarak tarihe geçti.

Cuma Günleri Süresiz Olarak Ezan Okunacak

Belediye ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasında imzalanan protokolle bundan böyle Krefeld Yunus Emre Camii’nde Cuma günleri süresiz olarak dışarıdan öğle ezanı okunacak. Bu karar ile Müslüman toplumunun coşkusu daha da arttı.

Müslümanlar Almanya’nın Bir Parçası

Krefeld Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Adem Cankur, Müslümanların Almanya’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Ezan-ı Muhammediye’yi minareden dışarıdan duymak bizim için çok anlamlı ve önemlidir. Bu izin, bizim Alman toplumuna aidiyetimizi bir kez daha kanıtlıyor.” şeklinde konuştu.

Alınan Karar Diğer Kentlere de Örnek Olabilir

Krefeld Belediyesi’nin aldığı bu kararın diğer kentlere örnek olması bekleniyor. Almanya genelinde Müslümanların ibadetlerini serbestçe yapabilmesi adına atılan bu adım, toplumsal uzlaşının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Haber: Bülent Dönmez

İlgili Yazılar