Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yüksek Enflasyonun Etkisi: Maaşlar Eriyor, Zam Kaçınılmaz

Yüksek Enflasyonun Etkisi: Maaşlar Eriyor, Zam Kaçınılmaz

haber haber -
23 0

Enflasyon, Maaşların Alım Gücünü Eritiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-nisan döneminde tüketici fiyatlarının %18.72 arttığını açıkladı. Bu durum, asgari ücretten tutun da memur ve emekli maaşlarına kadar geniş bir kesimi etkiliyor.

Asgari Ücretteki Gerileme

TÜİK verilerine göre, iktidarın 17.002 lira olarak belirlediği asgari ücretin alım gücü mayıs başı itibarıyla 2.681 lira azalarak 14.321 liraya geriledi. İstanbul Ticaret Odası ve ENAG’a göre ise bu rakamlar farklılık gösteriyor.

Zam Kaçınılmaz Hale Geliyor

Mayıs ve haziran aylarında TÜFE’deki artışın da etkisiyle 6 aylık enflasyonun %25’lere ulaşması bekleniyor. Bu durumda asgari ücretin alım gücünün 13.600 liraya kadar gerilemesi bekleniyor, bu da zam ihtiyacını artırıyor.

Maaşlardaki Erozyon Devam Ediyor

Enflasyonun etkisi sadece asgari ücreti değil, memur ve emekli maaşlarını da vuruyor. Öğretmenlerden polislere, emeklilerden memurlara kadar geniş bir kesim maaşlarında erime yaşıyor.

Önlem İçin Yapılması Gerekenler

Maaşlardaki enflasyon kaybını telafi etmek için asgari ücretin 21.185 liraya çıkarılması gerekiyor. Aksi takdirde, maaşların alım gücü daha da azalacak ve zamlar kaçınılmaz hale gelecek.

İlgili Yazılar