Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Katar Dışişleri Bakanlığı: Hamas ile Müzakereler Yeniden Başlıyor

Katar Dışişleri Bakanlığı: Hamas ile Müzakereler Yeniden Başlıyor

haber haber -
29 0

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nden Açıklama

Katar Dışişleri Bakanlığı, Hamas ile yapılan dolaylı müzakerelere ilişkin önemli bir gelişmeyi duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, arabulucuların İsrail ve Hamas’a sundukları önerilere Hamas’tan olumlu bir yanıt aldıklarını belirtti.

Katar Heyeti Salı Günü Kahire’ye Gidiyor

Ensari, Hamas’ın olumlu yanıtını değerlendirerek, “Katar heyeti, arabulucular üzerinden yapılan dolaylı müzakerelerin yeniden başlaması için Salı günü sabahı Kahire’ye gidecek” açıklamasını yaptı.

Kalıcı Ateşkes ve İnsani Yardımların Girişi Hedefleniyor

Ensari, müzakerelerin derhal başlayacak kalıcı bir ateşkesin yanı sıra esir takası ve Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerine insani yardımların girişini sağlayacak anlaşmayla sonuçlanmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Hamas’ın Ateşkes Önerisine Onay Verdiği Bildirilmişti

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Ancak İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları

İsrail ordusu, Refah’ın doğusundaki mahallelerin boşaltılmasını talep ederken, bölgede yaklaşık 100 bin Filistinlinin yaşadığı belirtiliyor. Bu durum, Gazze’ye insani yardımların girişi için kritik bir konumda bulunan Refah Sınır Kapısı’nı da etkiliyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bilgisi paylaşılırken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarının da hedef alındığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar