Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü: “Gazze’deki Saldırılar Bir Soykırım”

Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü: “Gazze’deki Saldırılar Bir Soykırım”

haber haber -
38 0

Francesca Albanese İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarını Eleştirdi

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Tunus’ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı sürdürdüğü saldırıları “insani ve demokratik değerlere yönelik açık bir meydan okuma” olarak tanımladı.

Gazze’de Yaşanan İnsan Hakları İhlallerine Dikkat Çeken Albanese

Albanese, Gazze’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, İsrail’in yaklaşık 15 bini çocuk olmak üzere 35 bin insanı öldürdüğünü ve bu saldırılarla işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki tüm Filistinlilerden intikam almaya çalıştığını belirtti.

Uluslararası Toplama Saldırıların Durdurulması İçin Çağrıda Bulundu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması için uluslararası topluma harekete geçme çağrısında bulunan Albanese, “Gazze’de yaşananların bir savaş değil, tereddüt etmeden bunun bir soykırım olduğunu söyleyebilirim. Batılı ülkeler her ne kadar soykırım kelimesinin kullanılmasından rahatsız olsalar da Gazze’deki soykırım Holokost’u çağrıştırıyor” ifadesini kullandı.

Protestolara Destek Olmaya Çağırdı

Albanese ayrıca İsrail’in saldırılarına karşı dünya çapında gerçekleştirilen protestolara da değinerek, “Dünya çapında bu zulmü durdurmak için harekete geçen ve kampüslerde eylem yaparak sistemleri sarsan öğrenci hareketlerine destek olmalıyız” dedi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 971 Filistinli öldürüldü, 78 bin 641 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İlgili Yazılar