Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Para Politikası Enflasyon Beklentilerini Çıpalıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Para Politikası Enflasyon Beklentilerini Çıpalıyor

haber haber -
45 0

Şimşek: Fiyat İstikrarı En Önemli Öncelik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katar Ekonomi Forumu’nda katıldığı bir panelde, para politikasının enflasyon beklentilerini çıpalamak için yeterli sıkılıkta olduğunu belirtti. Hükümetin fiyat istikrarını sağlamak için gereken adımları atacağını vurgulayan Şimşek, bu konunun bir numaralı öncelikleri olduğunu ifade etti.

Şimşek: Enflasyon Aşağıya Doğru İnecek

Son dönemde para politikasında ciddi bir patika düzeltmesine gidildiğini belirten Şimşek, şu anda enflasyon beklentilerini çıpalama düzeyine ulaşacak kadar sıkı bir para politikasına sahip olduklarını dile getirdi. Şimşek, zamanın dezenflasyon için adım atma zamanı olduğunu ve yıllık enflasyonun aşağı doğru ineceğini öngördü.

Şimşek: Sürdürülebilir Büyüme ve Fiyat İstikrarı Hedefimiz

Maliye politikasını sıkılaştırarak enflasyonla mücadeleyi destekleyeceklerini belirten Şimşek, geçmişteki politika tercihlerinin yol açtığı sıkıntıların büyük ölçüde geride kaldığını ifade etti. Şimşek, sürdürülebilir yüksek büyümenin hedeflendiğini, bunun da fiyat istikrarıyla doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, yüksek enflasyonlu bir ortamda faaliyet göstermenin ve yabancı yatırımcı çekmenin zor olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar