Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avrupa Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaptı, Dolar ve Altın Fiyatları Nasıl Etkilendi?

Avrupa Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaptı, Dolar ve Altın Fiyatları Nasıl Etkilendi?

haber haber -
15 0

Merkez Bankaları Şahin Politikalardan Uzaklaşıyor

Dünya genelinde önemli merkez bankaları enflasyonla mücadele kapsamında izledikleri şahin politikalardan yavaş yavaş geri adım atmaya başlıyor. Kanada’nın ardından dün Avrupa Merkez Bankası (ECB), 5 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimine gitti.

Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri Artıyor

Para piyasalarında Fed’in de bu yıl faiz indirimine başlayacağına kesin gözüyle bakılmaya başlanırken, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin bankanın gelecek dönem yol haritasına etkisi merak konusu.

ABD’de İstihdam Verileri ve Enflasyon Göstergeleri

ABD’de açıklanan verilere göre, işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde artarken, tarım dışı iş gücü verimliliği ve birim emek maliyeti de dikkat çekici artışlar gösterdi. Bu veriler, Fed’in faiz indirimi konusundaki kararını etkileyebilir.

Dolar ve Altın Fiyatlarındaki Değişimler

Dolar endeksi ve altının ons fiyatı geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izlerken, Brent petrolün varil fiyatı ise üst üste üçüncü işlem gününde yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Avrupa Borsalarında Pozitif Seyir

Avrupa borsalarında dün pozitif bir seyir hakimdi ve bugün Avro Bölgesi’nde büyüme verileri yakından takip ediliyor. ECB’nin faiz indirimi kararı ve Başkan Lagarde’nin açıklamaları da piyasalarda etkili oldu.

İlgili Yazılar