Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İsrail’de Ulusal Güvenlik Bakanı’nın Savaş Kabinesi’ne Dahil Edilme Talebi

İsrail’de Ulusal Güvenlik Bakanı’nın Savaş Kabinesi’ne Dahil Edilme Talebi

haber haber -
14 0

Itamar Ben-Gvir, Savaş Kabinesi’ne Üye Olmak İstiyor

İsrail’de aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Benny Gantz ile Gadi Eisenkot’un istifalarının ardından İsrail Savaş Kabinesi’ne üye olmayı istedi. Ben-Gvir, Gazze’deki savaşın destekçilerinden biri olarak cesur kararlar almanın ve İsrail’in güvenliğini sağlamanın zamanının geldiğini belirtti.

Ana Muhalefet Lideri ve Diğer Siyasi Figürlerin Açıklamaları

Ana muhalefet lideri Yair Lapid, Gantz ve Eisenkot’un istifalarını memnuniyetle karşılayarak aklıselim bir hükümetin kurulması gerektiğini vurguladı. “Evimiz İsrail” Partisi lideri Avigdor Liberman ise istifaların geç de olsa iyi olduğunu ve Siyonist bir koalisyonun kurulma zamanının geldiğini ifade etti.

İstifaların Ardından Gelişen Süreç

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz ve eski Genelkurmay Başkanı Eisenkot, Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetinden istifa etmişti. Ancak bu istifalar hükümetin düşeceği anlamına gelmiyor. İsrail’de hükümetin kurulması ve görevde kalması için 120 milletvekilinden 61’inin güvenoyunu alması gerekiyor. Netanyahu karşıtı muhalefetin ve İsrailli esir yakınlarının Hamas’la esir takası anlaşması konusunda yaptıkları baskının artabileceği düşünülüyor.

İlgili Yazılar