Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

haber haber -
14 0

Enflasyonla Mücadele ve Büyüme Hedefleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonla mücadelede atılan adımların etkisini göstermeye başladığını belirtti. Mayıs ayından itibaren düşüş trendinin devam edeceğini söyleyen Yılmaz, enflasyonun yıl sonunda %38 seviyesine gerileyeceğini ve 2026’da %10’un altına düşeceğini ifade etti. Üretim ağırlıklı büyümeyi hedeflediklerini vurgulayan Yılmaz, kısa vadede enflasyon ile büyüme arasında denge sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Kamu Kurumları ve Vergi Düzenlemeleri

Cevdet Yılmaz, Kısa Çalışma Ödeneği’nin (KKM) geçici bir düzenleme olduğunu ve artık bu desteğin kademeli olarak kaldırılacağını belirtti. Vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırmayacağını, kayıt dışılığı azaltmayı hedeflediğini söyleyen Yılmaz, borsada işlem vergisiyle ilgili çıkan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Yeni Anayasa Süreci

Yılmaz, Türkiye’nin sivil iradeyle oluşmuş bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak diğer partilerle iş birliği içinde yeni anayasa sürecinin devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin ideal bir anayasaya kavuşması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yılmaz, umutlu olduklarını ve toplumun desteğini alarak bu süreci başarıyla tamamlayacaklarına inandıklarını söyledi.

İlgili Yazılar