Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yatırım Gurusu Jim Rogers: “Türkiye Doğru Adımları Atıyorsa Çok İyi Bir Yatırım Olacak”

Yatırım Gurusu Jim Rogers: “Türkiye Doğru Adımları Atıyorsa Çok İyi Bir Yatırım Olacak”

haber haber -
17 0

Jim Rogers’tan Türkiye’ye Yatırım Yorumu

Uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” olarak tanınan ABD’li yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, Türkiye’nin ekonomi politikalarını değiştirdiğini ve birçok uluslararası yatırımcının bunu izlediğini belirterek, “Yabancı yatırımcı geri dönecektir ancak bu biraz zaman alır. Türkiye şu anda doğru adımları atıyorsa, çok iyi bir yatırım olacaktır” dedi. Rogers, Türk ekonomisindeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlarken, Türk varlıklarına daha önce yatırım yaptığını ancak şu anda herhangi bir Türk varlığında yatırımının olmadığını açıkladı.

Yeniden Türk Piyasasına Bakma Kararı

Rogers, bir süredir Türk piyasasını takip etmediği için yatırımı bulunmadığını söyleyerek, “Ancak belki de yeniden (Türk varlıklarına yatırım) başlamam gerekiyor. Türkiye’nin ekonomi politikalarını değiştirmesiyle yabancı yatırımcı geri dönecektir ancak bu biraz zaman alır. Birçok uluslararası yatırımcı Türkiye’nin ne yaptığını izliyor şu anda. Yatırımcılar düzenleme ve reformların hayata geçtiğini görmek istiyor. Türkiye’nin ekonomik olarak makul adımlar atmasıyla yatırımcılar geri gelecek. Türkiye şu anda doğru adımları atıyorsa, çok iyi bir yatırım olacaktır” ifadelerini kullandı.

ABD ve Çin Varlıklarına Dair Değerlendirmeler

Rogers, ABD hisselerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu belirterek, “Ama bir hisse çok yüksek olduğunda ve enflasyon, faiz gibi sorunlar oluşmaya başladığında, hisselerden uzaklaşılır. Ben de uzaklaştım” dedi. ABD’den uzaklaştığını belirten Rogers, Çin varlıklarının ise şu anda ucuz olduğunu vurgulayarak, “Şu anda Çin ucuz, piyasa düşükte. Yüksektense düşük olan piyasaya bakmayı tercih ederim” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İlgili Yazılar