Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hamas, Netanyahu’yu Filistin müzakerelerinde engellemekle suçluyor

Hamas, Netanyahu’yu Filistin müzakerelerinde engellemekle suçluyor

haber haber -
17 0

Hamas ve Netanyahu arasındaki müzakerelerde gerginlik devam ediyor

‘Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, anlaşmaya varılmasını kolaylaştırmak amacıyla çaba sarf edildiği kaydedildi. Netanyahu’nun ise müzakerelerin önüne daha fazla engel koyduğu, Filistin halkına yönelik saldırılarını ve işlediği suçları tırmandırdığı, anlaşmaya varma çabalarını başarısızlığa uğratmak için Filistinlileri zorla yerinden etme girişimlerini sürdürdüğü vurgulandı.

Hamas, uluslararası toplumu Netanyahu’ya karşı baskı yapmaya çağırıyor

Hamas, arabulucuları “Netanyahu’nun oyunlarına ve suçlarına son vermek için müdahale etmeye” çağırırken, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletlere “yasal ve insani sorumluluklarını üstlenmeleri ve soykırım suçunun durdurulması için baskı yapmaları” çağrısında bulundu. Açıklamada, “İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarını artırması ve on binlerce Filistinlinin acımasız bombardımanın gölgesinde zorla yerlerinden edilmesi, uluslararası yasalara ve anlaşmalara meydan okuyan soykırım savaşını devam ettirmektir” ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin ateşkes önerisine Netanyahu’dan ret

İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı müzakere süreci Hamas Hareketi 6 Mayıs’ta Katar ve Mısırlı yetkililere, ateşkes için sundukları teklifi onayladıklarını iletmiş ancak İsrail “şartlarını karşılamadığı” gerekçesiyle bu teklifi reddetmişti. ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamıştı. Netanyahu bu öneriyi “belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar Gazze’deki saldırılarına devam edeceklerini belirtmişti.

İlgili Yazılar