EGZOZ MANİFOLDU


      Egzoz manifoldu, silindirler içerisindeki hava ve benzin karışımından oluşan yanmış gazı, emerek hızlı bir biçimde dışarıya çıkmasını sağlayan borudur. Egzoz manifoldu genellikle motorların sağ yan kısmında bulunur.  Genel olarak 4 adet silindir borunun birleşimi katalizör kısmına iniş sağlar. Katalizör ve silindirin arasında kalan bölüme egzoz manifoldu  denmektedir.

     Egzoz manifoldunun asıl görevi motor içinde yanmakta olan yakıt bir basınç dalgası oluşturur. Egzoz manifoldu ise bu aşamada kirli havanın daha çabuk dışarı çıkmasını sağlayarak basıncı dengelemektedir.

     Egzoz manifoldunun arıza belirtilerini konuşacak olursak, genel olarak sert bir metalden üretilen bu parça yapısı gereği kolay bir şekilde arızalanmaz. Egzoz manifoldunun arızalandığını anlamak için aracınızın sesindeki değişikliğe ve yakıt tüketiminin artışına bakmanız yeterli olur.  Eğer aracınız daha gürültülü çalışmaya başlar ve daha fazla yakıt tüketimi yapar ise egzoz manifoldunda arıza olabileceğini düşünebilirsiniz. Bir diğer arıza belirtisi de egzoz dumanının araç içine dolmasıdır. Çünkü egzoz manifoldunun arızalanması durumunda kirli hava, araç içinde kalır ve iç basınç artar. Böyle durumların hiç yaşanmaması için araçların mutlaka Mitsubishi yetkili bayilerinde bakım onarımlarını yaptırması gerekmektedir.

     Egzoz manifoldunun tamiri konusuna şöyle açıklık getirilebilir, genel olarak egzoz manifoldu arızalarında tamir pek mümkün olmamaktadır. Egzoz manifoldunun değişmesi gerekir. Egzoz manifoldu arızalarının ilk evrelerinde araca herhangi bir komplike zararı bulunmamaktadır ancak bu durum aracın performansını oldukça düşüreceğinden zaman içinde arıza giderilmez veya parça değiştirilmez ise arıza ilerleyerek aracın motor aksamına zarar vermeye başlayacaktır. Eğer tamir ve değişim konusunda bilginiz yok ise aracınıza zarar vermemek için en kısa sürede Mitsubishi yetkili servislerine danışmanız yararlı olacaktır.

    Daha fazla bilgi ve tecrübelerden faydalanmak istiyorsanız 7/24 ulaşıp hizmet alabileceğiniz Mitsubishi yetkili oto servisi Güneri Motors ile iletişime geçebilir ve aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. İletişim için www.gunerimotors.com.tr veya irtibat numaraları 0(216)3970028 – 05076503964 üzerinden anında ulaşabilirsiniz…

Sosyal medya hesaplar:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı