Afganistan’da konuştu: Çok cesur, çok anlamlı bir adım.

Başbakan Binali Yıldırım, Afganistanlı mevkidaşı Abdullah Abdullah ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. Yıldırım, “Son günlerde Afganistan’ın terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci, çok cesur, çok anlamlı bir adımdır. Özellikle Taliban’ın bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyoruz. Artık bir el sıkışma, geçmişi geride bırakıp geleceği inşa etme zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz.” dedi.
Başbakan Yıldırım, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ile Sepidar Sarayı’nda bir araya geldi.

Baş başa görüşmenin ardından yapılan heyetler arası toplantı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, sözlerine Türk milletinin selamlarını ileterek başladı.

Türkiye ve Afganistan arasındaki ilişkilerin tarihi ve köklü geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte de dostluk ve kardeşlik çerçevesinde ilerlemeye, büyümeye devam edeceğini bildirdi.

Yıldırım, ziyaretinde kendisine 5 bakan, milletvekilleri ve kurum temsilcilerinin eşlik ettiğine işaret ederek, görüşmelerde Afganistan ve Türkiye arasında savunma, güvenlik, ticaret, altyapı ve sosyal içerikli projeler olmak üzere, bütün konuları ele aldıklarını belirtti.

Konuların bütün yönleriyle değerlendirildiğini, bölgesel konuların da görüşüldüğünü aktaran Başbakan Yıldırım, Türkiye ve Afganistan’ı benzer özellikleri olan iki ülke olarak nitelendirdi.

Benzerliklerin inanç, kültür, farklı etnik yapılardan ibaret olmadığını anlatan Yıldırım, “Teröre karşı mücadele konusunda da aynı süreçleri yaşıyoruz. Türkiye maalesef 40 yıldır teröre karşı mücadele veriyor. Afganistan da benzer şekilde 1978’den bu tarafa iç karışıklık, istikrarsızlık ve onun doğurduğu terörle mücadeleyi sürdürmeye çalışıyor ve bu uğurda büyük bedeller ödüyor.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye ve Afganistan’ı birbirini en iyi anlayan iki ülke olarak değerlendirerek, bu anlamda her türlü desteği, iş birliğini bugüne kadar devam ettirdiklerini, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam ettireceklerini vurguladı.

KARMA EKONOMİK KOMİSYON TOPLANTISI

Türkiye’nin yurt dışı öğrencileri bakımından en fazla bursu Afganistan’a tahsis ettiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, bundan memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Üniversitelerde eğitim gören yabancı öğrencilerin iki ülkenin dostluk ve kardeşliğinin gönüllü elçileri haline geldiğini bildiren Başbakan Yıldırım, TİKA’nın Afganistan’da anlamlı ve önemli projeleri gerçekleştirdiğini ifade etti.

Türkiye ve Afganistan arasında bir yandan güvenlik boyutlu iş birliği devam ederken, diğer yandan da ticari ve ekonomik ilişkilerin de ihmal edilmediğini aktaran Yıldırım, şunları söyledi:

“Burada ilgili bakanlarımız var, kendi alanlarında ikili konuları ele alma fırsatı buluyorlar. Aynı zamanda Mayıs ayında ülkemizde yapılması planlanan karma ekonomik komisyon toplantısının ülkelerimiz arasındaki ticari, ekonomik ve karşılıklı yatırım konularının çok daha ileri hedeflere taşınması için ciddi bir fırsat olacağını düşünüyorum.”

“ÇOK CESUR, ÇOK ANLAMLI BİR ADIM”

Söz konusu toplantı dolayısıyla Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını vurgulayan Yıldırım, “Afganistan’ın son günlerdeki arkadaş ilanları terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci çok cesur, anlamlı bir adımdır. Özellikle Taliban’ın bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyoruz. Artık bir el sıkışma, geçmişi geride bırakıp geleceği inşa etme zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadele konusunda oldukça iyi bir mesafe katettiğini belirten Başbakan Yıldırım, “Hem yurt içinden kaynaklı, hem yurt dışından kaynaklı terör olayları konusunda çok ciddi iyileşme sağladık. Çok şükür bugün ülkemizi tehdit eden, milletimizin canına, malına zarar veren hiçbir terör girişimine müsaade etmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi’nin Afganistan’a ziyaretini zamanlaması açısından “olumlu, anlamlı bulduklarını ve desteklediklerini” anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Başından beri biz Afganistan ve sınır komşusu, dostu Pakistan’ın konuları konuşarak, görüşerek, suhuletle çözmesinden yanayız. Bunun için de üçlü mekanizmaya iki sefer ev sahipliği yaptık ve yine bu görevimizi sürdürmeye hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda özellikle mesajını iletmek istiyorum. Bütün bunların içinde hayat da devam ediyor. Bir yandan terörle mücadele, istikrarsızlık var ama ülkenin geleceği, gelecek nesillerin daha iyi şartlarda yaşaması için hükümetler olarak milletimize, halkımıza karşı sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukları da yerine getirme görevimiz var. Bunun için daha fazla olumlu gündem üzerinde yoğunlaşmamız lazım. Daha fazla ekonomiye, yatırıma, ticarete alan açmamız lazım. Bunun için de yapacağımız ekonomi toplantısı fevkalade önemli.”

.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı