Dolar Kuru Durumu

Dolar kuru gün içerisinde 4.35 TL’nin üzerini görürken; sonrasında geri çekilerek 4.30 TL’nin altını gördü. Euro kuru ise tarihi rekor seviyesinden 5.12 TL’ye kadar geriledi.
Euro/ TL yeni haftanın ilk işlem gününde tarihi rekor seviyesini 5.2055 seviyesine taşırken, sonrasında 5.1268 seviyesine kadar geriledi. Dolar/TL ise gün içerisinde en yüksek 4.3519 seviyesini görürken, sonrasında gerileyerek 4.2970 seviyesine kadar geri çekildi. Dolar kuru saat 17.01 itibarıyla 4.3162 TL’de hareket ederken, aynı dakikalarda euro kuru 5.1744 seviyesinde bulunuyor.

Kurdaki bu yükselişin siyasi alandaki belirsizlik ve Orta Doğu’da artan gerginliğin gelişen piyasa varlıkları üzerindeki baskısından kaynaklandığı kaydediliyor.
Rekor seviyelerin ardından TCMB döviz likiditesini rahatlatıcı adımlar atarken, ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanması, TL’de son dönemdeki sert değer kaybının önüne geçilecek adımlar atılacağı beklentisi yaratarak kuru aşağı çekmişti.

DOLARDA YÖN NERESİ?
GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Küresel piyasalarda dolar, sakin görünümünü sürdürüyor. Dolar endeks (DXY) yatay, ABD 10 yıllıkları ise yüzde 2,96’da. Bugün ABD takvimi ise sakin, sadece eyalet Fed Başkanları Mester ve Bullard’ın konuşmaları öne çıkıyor. Yarın ise dolar endeksi fiyatlaması açısından daha etkin olması beklenebilecek perakende satışlar verisini izleyeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı