Erdoğan Van’dan duyurdu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Beşyol Meydanı’nda düzenlenen Van mitinginde vatandaşlara hitap etti.

Van’da meydanların, yolların dopdolu olduğunu belirten Erdoğan, her karışı evliyaların, enbiyaların, gönül insanlarının manevi izleriyle bezeli şehrin, “Van Denizi”, kaleleri, şelaleleri, camileri ve kahvaltısıyla dünya markası olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Bir asır önce özgürlüğünü kanı canı pahasına kazanan, gazi şehrin Van’ın, gerek depremlerle gerek terör saldırılarıyla gerek ihanetlerle sarsılmadan daima dimdik ayakta kalmayı başardığını vurgulayan Erdoğan, “Bugün bir kez daha senin sıcak yüreğine, tertemiz kalbine geldim Van. Bugün bir kez daha sizlerle muhabbete geldim Van. Sizleri gönülden selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Van bizim Vanlı bizim

Erdoğan, bir Van türküsünün “Bu dağda maral gezer, zülfünü tarar gezer, dağ bizim maral bizim, avcı burada ne gezer” sözlerini hatırlatarak, “Van bizim, Vanlı bizim. Biz burada teröristleri, haramzadeleri, kendi halkının kanına susamış vampirleri gezdirmeyiz. Van, bu seçimde oyunu kendisinden alıp, iradelerini İstanbul’daki bir avuç marjinalin emrine verenlerden inşallah tamamen kurtuluyor.” diye konuştu.

Size hizmet için kullanmaları gereken paraları Kandil’e gönderdiler

“Van Büyükşehir Belediyesi, bu terör örgütünün güdümündeki partide değil miydi?” diye soran Erdoğan şöyle devam etti:

“Bu belediyenin, size doğru dürüst bir hizmeti oldu mu? Van depremi yaşandığında, bina yıkıntılarının altında Vanlı kardeşlerimizden önce, hatırlayın belediye kalmıştı. Ben o gece buradaydım, anında geldim. Biz hemen tüm kurumlarımızı seferber ederek adeta Van’ı yeniden ayağa kalkındırdık. Sadece depreme 16 katrilyon harcadık.

Peki terör örgütünün yanaşmaları ne yaptı? Size hizmet etmek için kullanmaları gereken imkanları, paraları ne yaptı? Kandil’e gönderdi, Kandil’e. Örgüte teslim etti, örgüte. Şu anda Van’da valimiz, belediye başkanlığı görevini yürütüyor mu?

Belediye hizmetlerinden memnun musunuz? İşte bizim farkımız bu. Hamdolsun yolda gelirken bakıyorum, yollar pırıl pırıl daha iyi olacak. İstanbul’da Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı neyse Van’da da o olacak.

Onlar kan, kin, istismar siyaseti yaptılar

AK Parti’nin hizmet siyaseti yaptığını dile getiren Erdoğan, “Onlar kan, kin, istismar siyaseti yaptılar. 24 Haziran ülkemizin tamamı gibi Van’ımız için de bir dönüm noktası olacaktır.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Van, güçlü meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye için hazır mıyız? Van vakit birlik vakti, vakit Van vakti, vakit Türkiye vakti diyor muyuz? İrade, erdem ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırıyor muyuz?” sorularına alandaki kalabalık “Evet” cevabını verdi.

“İşte benim bildiğim, tanıdığım, meftun olduğum, aşık olduğum Van bu” ifadelerini kullanan Erdoğan, 20 yıl önce Van’a geldiği zaman bu tabloyu gördüğünü, şimdi yeniden Van’ın aslına rücu ettiğini dile getirdi.

Bu terör örgütleri, benim Vanlı kardeşlerime çok çektirdi

AK Parti’nin, hizmetin, projenin, yatırımın sadece adını anmakla kalmadığını aynı zamanda, 16 yıldır bir fiil örneklerini sergilediğini belirten Erdoğan, “Bu terör örgütleri, benim Van’ıma, Vanlı kardeşlerime çok çektirdi.” dedi.

Biz Van’ı bir kenara koymadık

Son 16 yılda Van’a 26 milyar lira yatırım yaptıklarını, bunun 16 milyar lirasının sadece depremin yaralarını sarmak için kullandıklarını anlatan Erdoğan, “Biz, size aşığız. Biz, Van’ı seviyoruz. Biz Van’ı bir kenara koymadık. Devamlı hizmet, hizmet, hizmet.” ifadelerini kullandı.

Edremit’in, Erciş’in adeta bir batı şehri olduğunu ifade eden Erdoğan, eğitimde Van’a 8 bin 858 yeni derslik, ilk ve ortaöğretimde okuyan Vanlı çocuklar için toplam 448 milyon tutarında eğitim yardımı yaptıklarını bildirdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesini büyüttüklerini kaydeden Erdoğan, yüksek öğrenim öğrencileri için 7 bin 500 kişi kapasiteli yurt binaları yaptıklarını, 2 yıla kadar 800 kişilik bir yurt binası daha açacaklarını söyledi.

Çalışacağız, gayret edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’nin Erciş’te yeni yaptığı kentsel dönüşüm binalarını, alana kurulan dev ekrandan izleterek, “Kısa zaman içerisinde bunlar bitiyor. Bizde laf yok, icraat var icraat. Cami bitti, şimdi etrafındaki dükkanlar ve ofisler yapılıyor.” dedi.

Depremin ardından bu konuda söz verdiğini hatırlatan Erdoğan, Erciş’e giderken yapılan yeni konutların muhteşem olduğunu, adeta yeni bir şehir inşa ettiklerini söyledi.

“Çalışacağız, gayret edeceğiz.” diyen Erdoğan, vatandaşlarla beraber “Durmak yok, yola devam” sloganı attı.

Erdoğan, 5 bin seyirci kapasiteli bir spor salonu, Van ve Erciş’e gençlik merkezleri yaptıklarını dile getirdi. Gençlere Nur Tatar Kapalı Spor Salonu’nu “Beğendiniz mi” diye soran Erdoğan, alandakilerden evet yanıtı aldı.

Onlar yıkım, biz yapım ekibiyiz

Van’da hizmete açılan hastaneler arasında 400 yataklı Van Bölge Hastanesi ve 500 yataklı Van Kalp Cerrahisi Hastanesinin de yer aldığını anlatan Erdoğan, Erciş Devlet Hastanesi dahil 18 sağlık tesisinin yapımının sürdüğünü belirtti. Şehir Hastanesinin proje çalışmasının devam ettiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam 37 sağlık tesisinin proje, ihale ve arsa aşamasında olduğunu söyledi.

Erdoğan, ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere, yaşlılara yaklaşık 4,5 milyar tutarında kaynak aktarıldığını vurgulayarak, “Deprem sonrası 3,7 katrilyon liralık kaynak kullanarak 25 bin 172 konut, kamu kurumu binaları, okullar, sosyal tesisler, camiler, ticaret merkezleri gibi binaları süratle tamamlayıp hizmete sunduk.” diye konuştu.

Kaynak;
alanya escort

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı