YÖS Sınavı

 YÖS Sınavı

YÖS Sınavı

Türkiye’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin girmesi gereken sınava YÖS sınavı denir. Yabancı Öğrenci Sınavı ya da Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavları olarak isimlendirilen bu sınav; Türkiye Cumhuriyeti Üniversiteleri tarafından yapılmaktadır. Yurtdışından gelen öğrencilerin kabulü amacıyla yapılan bu sınavın, ülkemiz dışında bir geçerliliği bulunmaz. YÖS sınavı sonuçlarına göre yurtdışındaki öğrencilerin, üniversitelere kabulü yapılmaktadır.

YÖS sınavı başvuruları genel olarak Aralık ve Mayıs aylarında başlamaktadır. Bu sınavın takvimi Üniversitelerin internet sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Yine sınava başvuru internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru koşulları ve diğer ayrıntılı bilgiler üniversitelerin web sitelerinde yer almaktadır. Başvuru sırasında öğrencilere ait dijital fotoğraf, kimlik, pasaport, diploma ya da transkript gibi evraklar istenilmektedir. Bu sınava her yıl çok sayıda öğrenci girmektedir.

KPSS Kitapları

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak açılımı bulunan KPSS, lisans mezunlarının başvuruda bulundukları bir sınavdır. Yine üniversitede son sınıfta olan öğrenciler de devlet memuru olabilmek için bu sınava girmelidir. KPSS kitapları, Kamu Personeli Seçme Sınavı müfredatı içerisinde yer alan konuların yer aldığı kitaplardır. Bu kitaplar öğrencinin alanına göre değişiklik göstermektedir. Genel Kültür, Genel Yetenek ve Alan Bilgisi gibi alanlar, KPSS kitaplarının da içeriğini oluşturmaktadır.

KPSS kitapları hemen her yıl güncellenmektedir. Çünkü KPSS sınavlarının konuları da kimi zaman güncellenmektedir. KPSS kitap içeriklerinin güncel olması gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir kitap alırken, yeni baskı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Arıca KPSS kitap tercihlerini yaparken; kitabın içeriğinin KPSS müfredatıyla uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ancak bu sayede KPSS için yeterli seviyede olan bir kitabın satın alınması mümkün olmaktadır.

AÖL Kitapları

Açık Öğretim Lisesi kitapları, liseyi dışarıdan okuyanların girdikleri sınava hazırlık amacıyla oluşturulmuş olan kitaplardır. AÖL kitap içeriği öğrencilerin almak zorunda oldukları derslerden oluşmaktadır. Bir uzaktan eğitim modeli olarak karşımıza çıkan AÖL; öğrencilerin herhangi bir şekilde okula devam zorunluluğu olmadan; lise diploması almalarını mümkün kılar. Dolayısıyla AÖL kitap müfredatı öğrencilerin lise derslerinde başarılı olabilmeleri için hazırlanmak durumundadır. Bu aşamada kitap tercihine dikkat etmek şarttır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun
vbet giriş a href="https://denemebonusu.info/" title="denemebonusu.info">denemebonusu.info