Guncel

İş Dünyasının Kalite Standardı ISO 9001 Belgesi

Ürün veya hizmet piyasası içerisinde yer alan iş dünyası organizasyonlarında, çok önemli gerekliliklerden birini oluşturan ISO 9001 belgesi dünya genelinde bilinen en önemli yönetim standartlarından birisidir. Kalite Yönetim Sistemi olarak da adlandırılan bu sistem, güncel bir şekilde yer aldığı sektörde devam etmek isteyen işletmelerin uyum sağlaması gereken standartları ortaya çıkarır.

Bir işletmenin sunmuş olduğu ürün ve hizmetleri en nitelikli seviyede tutabilmek amacıyla sunulan Kalite Yönetim Sistemi, küresel bir yapıya sahiptir. Bu bağlamda ISO 9001 belgesi sahibi olan bir işletme, etkin bir yönetim sistemi sayesinde üretim sürecinde kaliteyi takip edebilir. Buna bağlı olarak şirket içerisinde iş süreçlerinin geliştirilmesi, daha verimli bir çalışma sistemi ve gelişmiş bir müşteri deneyim avantajı elde edilebilir.

Benzer şekilde Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi(BGYS) standardı olarak bilinen ISO 27001 belgesi sayesinde de bir işletme içerisinde veri güvenliğinin en doğru şekilde yönetilmesi açısından üstün bir sistematik elde edilir. Bu kalite standardı belgeleri, bugün Türkiye’de de birçok işletmenin yüksek önem verdiği ve ürün ya da hizmet alan müşterilerin de önemsediği noktalar arasında bulunmaktadır.

Gıda Güvenliğinde ISO 22000 Belgesi

İşletmelerde kalite ve güvenlik standartlarının elde edilmesi, veri güvenliğinin sağlanması ve kalitenin sürekli bir hale getirilmesi için temin edilen belgeler gibi ISO 22000 belgesi de gıda güvenliği konusunda önemli bir belgedir. Bu belge, spesifik olarak gıda ile temas içerisinde bulunan veya bulunmayan tüm gıda işletmelerinin yüksek avantaj elde edeceği belgeler arasında bulunur.

Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından çok özenli bir şekilde hassasiyetler sunan ISO 22000 belgesi direkt olarak insan sağlığını ilgilendiren bir statüye sahiptir. Çünkü belgenin içeriği sayesinde gıdanın doğru bir süreç ile üretilmesi ve paketlenmesinden, dağıtımının yapılmasına ve tüketilmesine kadar birçok noktaya değinilir.

Gıda güvenliğini sağlayan bu özel belge ile birlikte aynı şekilde gıda işletmelerinde de yine bir ihtiyaç olarak veri güvenliği gibi bir noktada ISO 27001 belgesi temin edilmesi dahi tercih edilebilir. Bugün ülkemizde profesyonel bir danışmanlık ve sistem takibi ile bu belgelerin temin edilebilmesi açısından Kılavuz Danışmanlık firması çok önemli bir yere sahiptir. Kılavuz Danışmanlık sayesinde bu konularda alacağınız hizmetler ile beceri, birikim, eğitim ve bilgiye çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı