Kolon Kanseri Nedir?


Kolon kanseri dünya genelinde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Sağlık bakanlığı verilerine göre ülkemizde sıklıkla görülen ilk beş kanser türünden biri de kolon kanseridir. Kolon kanseri her yaşta görülebilmesine rağmen daha çok elli yaş üstü kadın ve erkekler de aynı oranda görülmektedir. Günümüzde her yirmi kişiden biri kolon kanserine yakalanmaktadır. Genel olarak kanserden korunma aşamasında yapılması ve alınması gerekli olan önlemler hakkında bilgi almak için www.drozdogan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kolon Kanseri Belirtileri

Halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak bilinen kolon kanser belirtileriarasında ilk olarak dışkılama güçlüğü, ağrılı dışkılama ve dışkıda kan görülmesidir. İleri evrelerde ise karında şişlik ve ağrı görülebilir. Dışkıda ki kanamaya bağlı olarak kansızlık da görülebilir. Bu belirtiler spesifik olarak kolon kanserinde görülebilirken bunun dışında diğer kanser türlerinde de görülen genel belirtiler ise iştahsızlık, hızlı kilo kaybı, halsizlik görülebilir. Sizlerde veya yakınlarınızda bu şikayetlerden herhangi bazıları varsa kliniği arayarak onkoloji alanında deneyimli olan hekimlerden randevu alabilirsiniz. Ya da siteyi ziyaret ederek kanser hastalıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolon Kanseri Teşhisi

Kolon kanseri Sağlık bakanlığı kanser tarama programı içerisinde yer almaktadır. Kanser hastalığını erken evrede yakalamak için yapılması en kolay işlemlerin başında gaitada gizli kanam bakılmasıdır. Bir sonraki aşamada ise endoskopi yapılabilir. Kanser tedavisi hastalık erken dönemde saptandığında mümkündür. Sizde kliniğin hekimleri ile görüşerek erken dönem da yapılması mümkün olan tahlilleriniz yaptırınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı