TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI


Hastalıkların ilk aşaması teşhis koymaktır. Doğru teşhis en önemli basamak olmakla birlikte, ardından gelen aşamaları da tamamen etkilemektedir. Bu nedenle teşhis için tahlil, en önemli nokta olmaktadır. Doğru tahlil sonuçları için, tıbbi tahlil laboratuvarları artık ülkemizde, dünya standartlarına gelmiş durumdadır. Kullanılan cihazlar ve laboratuvar personelleriyle, dünya çapında çalışmalar yapılmaktadır. Aksi halde hastalıklar tam anlamıyla teşhis edilemez ve tedavi aşamasına geçilemez. Herhangi bir sağlık kuruluşuna, izmir eskort hastaneye gittiğinizde tıbbi tahlil laboratuvarı bulabilirsiniz. Bir tıbbi laboratuvarda aranan ilk özellik elbette hijyen koşullarıdır.

İnsan hayatının söz konusu olduğu tahlil laboratuvarlarında, her şeyin en hijyenik şartlarda bulunması gerekmektedir. Hastalığın teşhis süresince beklemek ve nasıl sonuç alacağını bilmemek son derece zor olmaktadır. Bu nedenle laboratuvar çalışanlarının tahlil almadan, sonuç beklemeye kadar her aşamada sevecen ve güler yüzlü olması çok önemlidir. Hastaya ve hasta yakınlarına karşı davranışları ne kadar olumlu olursa, psikolojik açıdan da rahatlatıcı olmaktadır. Sonuçların doğru analiz edilmesi, tedavinin doğru yapılması ve tedavi için zaman kaybetmeme açısından hayati önem taşımaktadır. Aksi halde önemli bir hastalık durumunda zaman kaybından hastalığın daha da ilerlemesi ve hastanın kaybına kadar da gidebilmektedir. Pek çok patolojide, erken teşhis ile tedavi şansı yakalanır. Bu nedenle önce test sonuçları alınır, ardından doğru tedaviye başlanır. Tahlil analizleri ne kadar doğruysa, hastalık % 80 oranında doğru teşhis edilir. Her tahlil, farklı tür laboratuvarlarda yapılmaktadır ki, bu her hastalığın kendi kapsamında incelenmesi açısından bu gereklidir. Hastaya, modern tıbbi laboratuvar koşullarında teşhis koymak için, kontrol numuneleri karşılaştırılır ve sonrasında ölçüm sonuçları ortaya konulur. Tahlil analizlerinden en sağlıklı sonucu almak için, numunelerin tekrar tekrar analiz edilmesinde büyük fayda vardır. Etik değerlerin korunması laboratuvarların değer yargılarının olması açısından en önemli faktördür. Hasta bilgilerinin gizliliği bu açıdan da etik değerlerin korunmasının en dikkat edilmesi gereken noktasıdır.

Uluslararası kredi kontrolleri, bir tıbbi tahlil laboratuvarının kontrol edilmesi için çok önemlidir. Sonuçların kalitesi hakkında belirleyici olmaktadır. Laboratuvardaki başarı bu şekilde de artış göstermektedir. Ayrıca bu kontroller laboratuvarların gelişim aşamasına da büyük oranda katkı sağlamaktadır.

https://tibbitahlillaboratuvari.wordpress.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı