Guncel

Yönetim İhtiyacı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Belirli sayıda insanın herhangi bir amaç bağlamında bir araya gelmesi ile örgütler ve toplumlar kurulur. Bu zümrelerin her birinde ilerleyişin doğru bir şekilde sürdürülmesi ve mantıksal bir çerçeveye ulaşması için yönetim yani idare gerekliliği bulunmaktadır. Çünkü idarenin bulunmadığı bir durumda amaca ulaşmak veya istenilen mantığı elde etmek imkansız bir hale gelmektedir. 

İnsan grupları içerisinde idarenin sağlaması ile birlikte herkes kendine ait görevi net bir şekilde anlama şansı bulmaktadır. Ayrıca hem fiziksel kaynaklar hem bilimsel kaynaklar hem de görevler gibi birçok noktada idare önemli bir görev üstlenmektedir. Bu nedenle her anlamda çerçevenin yerine oturması için idareye ihtiyaç duyulmaktadır. 

Yönetim Nasıl Sağlanabilir?

İş, yaşam, fikir veya bir hedef doğrultusunda kurulmuş grupların içerisinde yönetim belirli kurallara ve sistemlere göre sağlanır. Bu bağlamda ilk aşamada yönetim kuramları ortaya çıkmaktadır. Kuramlar çok geniş bir çerçevede ele alındığında, tarihten günümüze kadar klasik kuramlar, neo-klasik idare kuramları ve modern idare sistemleri içerisinde ortaya çıkmıştır. Hatta ilk insandan beri var olmakla birlikte idare, çok uzun bir süreç içerisinde kuramlara dönüşmüştür. 

Kuramların her biri kendisi içerisinde belirli yönetim biçimleri sayesinde ortaya çıkmaktadır. Yani örnek olarak klasik anlamda kabul edilen yönetim kuramları içerisinde bilimsel, idari ve bürokratik idare gibi kuramlar bulunmaktadır. Farklı bilim adamları tarafından ilerletilmiş ve son noktaya kadar ulaşmış olan bu kuramlar içerisinde de yönetim biçimleri bağlamında daha çok toplumlara hitap edecek şekilde demokrasi, monarşi veya zorbalık gibi biçimler ortaya çıkmıştır. 

Yönetim Sistemleri Nasıl Seçilmelidir?

Kurulmuş olan her zümrenin kendi yapısına uygun bir şekilde yönetim amacı ile belirli kurallar ve biçimler seçilmelidir. Bu bağlamda örnek olarak bir şirket içerisinde yönetim kuramları arasında son yıllarda özellikle modern kuramlar arasından seçimler yapılmaktadır. Yani sistem yaklaşımları, nicel yaklaşım, durumsallık yaklaşımı, toplam kalite yönetimi ve stratejik yönetim gibi sistemler tercih edilebilir. 

Bir örnek olarak modern kuramlar içerisinde bulunan sistem yaklaşımı, yönetimde biyolojiden faydalanmıştır. Yani bir örgüt, bir organizma olarak görülür. Organizma, çevresinde yaşanan her noktadan etkilenen bir şekle sahiptir. Bu durumda da genellikle sistematik yaklaşım sergilenen şirket ve kurumlarda yönetim biçimleri anlamında da demokratik sistemler tercih edilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı