Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Nesil Haber – Nesilhaber.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Bilal Taştan: 2023’te Dijital Stratejinizi Nasıl Optimize Etmelisiniz?

Bilal Taştan: 2023’te Dijital Stratejinizi Nasıl Optimize Etmelisiniz?

haber haber -
43 0

Dijital strateji optimizasyonu, yoğun bir rekabetin hâkim olduğu online ortamda varlık göstermeniz için çok önemlidir. ‘Hedefini bilmeyen bir gemiye rüzgârın yardımı olmaz.’ Dedikleri gibi, doğru bir dijital yol haritası olmayanlar da internet dünyasında başarıya ulaşamaz.

İşte dijital strateji optimizasyonu, adım adım neler yapmanız gerektiğinin belirlenmesi ve sistematik bir plan hâline getirilmesidir. Bu; ürün, hizmet, fikir, yöntem ve hedef kitle özelinde farklılık gösterir.

Ben, dijital strateji danışmanı Bilal Taştan olarak doğru stratejinin zincirdeki ilk ve en güçlü halka olduğunu biliyorum. Onun için öncelikle doğru veriler ve bunların verimli analizleri çerçevesinde en etkili dijital stratejileri inşa etmeye özen gösteriyorum. Daha sonra izlenecek iş planını bu strateji üzerine kuruyor ve gerçekleştirilecek faaliyetlere bu minvalde yön veriyorum. Bunları yaparken düşük maliyet, hız ve yüksek kârlılık gibi kavramları göz ardı etmiyorum. Hepsini aynı paydada buluşturarak etkin bir dijital strateji optimizasyonu ile başarıyı kaçınılmaz kılıyorum.

Peki, nasıl yapıyorum?

Dijital Strateji Optimizasyonu Hangi Alanları Kapsar?

Bunlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Arama motoru pazarlaması (SEM),
 2. Arama motoru optimizasyonu (SEO),
 3. İçerik Pazarlama,
 4. İndirilebilir içerik kaynakları (Dijital broşürler ve e-kitaplar vb),
 5. E-posta Pazarlama
 6. Sosyal medya pazarlaması,
 7. E-ticaret pazarlama,
 8. Post-video prodüksiyon,
 9. Varış sayfaları (Landing Page),
 10. Web site tasarımı & A/B testleri,
 11. Bağlantı inşaası (Link Building),
 12. Kişiselleştirilmiş pazarlama,
 13. Potansiyel Müşteri Büyütme (Lead Nurturing) Stratejisi,
 14. İnfografik tasarımı,
 15. Eylem çağırısı (Call to Action) stratejileri,
 16. Pazarlama otomasyonu (Marketing Automation),
 17. Halkla İlişkiler (PR),
 18. Akıllı Asistan pazarlaması (Chatbot Marketing).

2023 Trendlerine Uygun Profesyonel Dijital Strateji Optimizasyon İpuçları:

Tasarım, yazılım ve SEO gibi sektörlerin dinamikleri, algoritmalar ve hedef kitle davranışları sürekli değişiyor. Onun için söz konusu yeniliklere ayak uydurmak gerekiyor.

Bu arada, ‘dijital pazarlama’ kampanyası’ ile dijital strateji’ kavramları bazen birbirine karıştırılıyor. Dijital strateji, belirlenen amaçlara ulaşabilmek için takip edilmesi gereken yolu ifade ediyor ve uygulanacak metotların bütününü kapsıyor. Dijital pazarlama kampanyası ise; marka, ürün ve hizmetlerin mevcut stratejilerden yararlanılarak hedef kitleye sunulmasını ve yüksek geri dönüşümler alınmasını hedefliyor.

1. Araştırma ve Bilgi Toplama:

Sahip olduğunuz ve olmanız gereken dijital varlıklar, kaynaklar ve araçlar neler? Hangi platformlarda aktiflik göstermeniz daha doğru?

Bunların bir listesini çıkarın. Rakip, sektör ve Pazar araştırması yapın. Ben bu hususta detaycı davranmaya özen gösteriyor, -deyim yerindeyse- etkisiz eleman gibi görünen rakipleri bile dikkate alıyorum.

Anahtar kelime araştırması yapmak suretiyle temel odak noktasını belirliyor, yaptığım araştırmaları değerlendirerek mevcut ve olası problemleri ortaya çıkarıyorum.

Beni yurt içi ve yurt dışında dijital strateji danışmanı Bilal Taştanolarak meşhur eden özelliklerin ilki farklı idealar bütünlüğüne sahip Tam Kare Dijital Strateji ve PRşirketini kurmak diye düşünüyorum. Çünkü standart kalıpların aksine kabuklarımızdan nasıl sıyrılmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz.

2. Hedefleri Tanımlama, Vizyon Belirleme:

Nokta atışı dijital strateji optimizasyonu yapabilmek için, önce hedefleri netleştirin. Ardından da marka hedeflerine uygun bir vizyon belirlemenin şart olduğunu unutmayın.

‘Bunu neden yapmamız gerek?’ ve ‘Niçin yapıyoruz?’ sorularının cevaplarını düşünün. Böylece şirket iç ve dış görüşü arasında uyumsuzluk olup olmadığını denetleyin.

3. Dönemsel Planlar Oluşturma:

Önümüzdeki hafta, 1 ay, 3 ay ve sonrası için yapılacakları içeren planlar oluşturun. Projenin uygulama sürecini ve geliştirme aşamasını güvenli bir biçimde ilerletebilmek için kontrol toplantıları da planlayın.

4. Web Sitesi Çalışmalarını Kararlaştırma:

Kullanıcı deneyimi ve güncel arama motoru algoritmalarına uygun bir web sitesinin, dijital hedeflere ulaşmadaki rolü çok büyük. O nedenle dijital strateji optimizasyonu işlemlerine; tasarım, yazılım, içerik, SEO stratejilerini de dâhil edin.

5. Farklı Araçlardan Yararlanma:

Kendinizi tek bir araç ile sınırlamayın. Değişik kanal ve platformlardan faydalanarak çeşitlilik oluşturun. Her platformdaki hedef kitlenin başka ihtiyaçları ve beklentileri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

6. Raporlama:

Çalışmalarınızın sonuçlarını görmek için raporlama, ölçümleme ve analiz işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirin. Böylelikle hangi aşamalarda hata yaptığınızı rahatlıkla görebilir ve dijital strateji optimizasyon sürecinize daha iyi yön verebilirsiniz.

Sonuç:

Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere; doğru bir dijital strateji, rekabetçi alanda başarılı olmak isteyenlerin en büyük silahı. Bu silahı nasıl kullanacağınız, hangi düşmana nasıl nişan alacağınızın belirlenmesi ise dijital strateji optimizasyonu adını alıyor.

Arzu ettiğiniz hedeflere en kısa ve risksiz yoldan erişebilmek için profesyonel bir danışman ile çalışmanız gerekiyor. Böylelikle; web sitesi, reklam, SEO ve sosyal medya gibi tüm diğer platform ve araçları amacınıza hizmet edecek şekilde kullanmanın önünde hiçbir engel kalmıyor.

Dijital yolunuzu başarı taşlarıyla döşeyip sizinle yürüyecek bir danışmana ihtiyacınız varsa, Tam Kare Dijital Strateji ve PR Co. kurucusu Bilal Taştan olarak buradayım! Daha iyisi olmak, daha da ileriye gitmek için; 2 adım sonrasını görebilmek, 3 adım sonrasının planlaması sağlamak gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir